інтерв'ю
Інтерв'ю з Оленою Адамовою
Follow us:
ІНТЕРВ'Ю
Успіх у житті та бізнесі цілком залежить від самої людини
Інтерв'ю з Оленою Адамовою
Follow us:
Чесно кажучи, саме зараз я дуже перенавантажена всім! І у першу чергу навчанням. Вже два роки я вчуся у Львівському психоаналітичному інституті — там кожного тижня достатньо напружений графік, читальні, супервізії, кожен місяць якісь лекції або майстер-класи. Ми два рази на рік очно їздимо до Львова, а решту часу займаємося онлайн. Також я проходжу дворічне навчання в Інституті Валеології Recall Healing (Канада-США-Польща), де вивчаю трансгенераційний підхід у психосоматиці. А ще, вже два роки я навчаюся в Трускавецькому проєкті групової психотерапії. І це вимагає від мене двічі на рік бути присутньою в Трускавці по тижню.
І, нарешті, наче того мені мало, я почала навчання в міжнародному інституті мультимодальної супервізії. Головна перевага цього навчання в тому, що після його закінчення, восени 2026 року, я зможу супервізувати будь-яких психологів, незалежно від методу, в якому вони працюють.
Щодо моїх власних проєктів: я зараз вперше запускаю дев’ятимісячну програму «Переродження» для всіх охочих. Після її проходження, якщо людина буде залучена на 9 місяців у цю програму, гарантую, що вона цілком змінить світогляд, ставлення до себе, до світу, зможе вийти на інший рівень життя. Ця програма створена на базі інструментів, методик, практик, які я напрацювала з 2017 року.
Також я постійно працюю з онкохворими на безкоштовній основі. Крім того, я з перших днів війни безоплатно веду канал «Антипаніка», де кожен, хто потерпає від війни або від ПТСР, може звернутися по допомогу. Дуже багато часу в мене забирають виступи на різних міжнародних і національних конференціях онлайн і офлайн. Я постійно кудись їжджу, літаю, десь виступаю, мене часто запрошують гостею у подкасти відомих і не дуже відомих людей. А ще я викладаю магістрам психологію управління конфліктами в Міжнародному гуманітарному університеті Одеси.
Але головне, що я дружина та мама, і я дуже намагаюся, щоб ця наукова залученість та професійна діяльність не відбирали мене у моїх рідних.
Чому ви стали займатися саме психологією?
Цьому передує моя особиста травматична історія, коли я вже практично здалася, а потім віднайшла в собі ресурс після надважкої депресії, зуміла знайти себе. Крок за кроком я вийшла на психологію, коучинг, стала допомагати іншим людям і, як бачите, ще й стала успішною в цій сфері. Ну а першопочатково я закохана у цивільне право, була юристкою, з 2005 року є кандидаткою юридичних наук, а з 2006 — доценткою цивільного та сімейного міжнародного права.
Це постійна робота над собою — своїм тілом, думками, розумом, а також, бажано, духовністю. Для мене духовність — це не про релігійну приналежність чи молитви з побажаннями смерті ворогам. Це, перш за все, про толерантність до кожної людини, вміння бачити боже благословення й приналежність у кожному, навіть у тих, кого ми сприймаємо як особистих ворогів або ворогів нашої країни. Це про повагу до божої суті в кожній людині. Але це не означає, що ми маємо бути поруч із цими людьми чи пробачати їм їхні жорстокі та нелюдяні вчинки. Йдеться про те, щоб не зациклюватися на них, не витрачати енергію на ненависть, а зосередитися на своїй справі, на любові до рідних і близьких.
Ну і це також допомога близьким, допомога іншим, але без впадання в крайнощі. Адже допомагати треба через надмірний ресурс, а не коштом себе і своїх рідних.
Як раз про це наступне питання, бо зараз багато хто буквально «випалює» себе, працюючи на перемогу країни з останніх сил. Чи це правильно на вашу думку? Чи краще як в літаку — спочатку забезпечити свою безпеку, подумати про власну психіку та здоров’я, а вже потім допомагати іншим?
Як я і казала, допомагати можна лише маючи надлишковий ресурс — фінансовий, фізичний, моральний чи психологічний.
Проблема багатьох волонтерів як раз в тому, що вони працюють із позиції жертви, рятуючи інших (відповідно до трикутника Карпмана: жертва, рятувальник, агресор). Через це вони нерідко агресують проти тих, хто не підтримує їх у волонтерській діяльності, а часом і проти самих отримувачів допомоги, бо ті вимагають підтримки. Важливо розуміти, що допомагати іншим можна лише тоді, коли людина має гармонію з собою, достатній рівень самоповаги, любові до себе. Лише в такому стані вона здатна ділитися ресурсами без виснаження.
Тож, «рятувати» треба спершу себе, потім своїх рідних, а потім вже інших.
Перш ніж займатися саморозвитком, треба привести свої думки та тіло у стан здоров'я
Що вам подобається більше: великі виступи перед публікою чи індивідуальні сесії з клієнтами?
На сцені я почуваюсь як риба у воді, але ще більше люблю працювати з клієнтами, особливо проводити терапію з групами.
Що це дорого - так, це дійсно дорого, але це набагато дешевше, ніж ті травми, що руйнують життя. Що легше все висловити мамі, подрузі, випадковому попутнику в потязі - ні, це так не працює! Психологи навчаються все життя, щоб мати змогу надавати адекватну кваліфіковану допомогу.Що психолог із дипломом - це гарний психолог. Ні, на жаль.
Якщо про вас колись зніматимуть фільм, яка акторка могла б ідеально вас зіграти?
Тут цікава історія: в мене є друг, режисер, який написав сценарій фільму з моїми важкими кейсами і там дещо вплетено моє життя. Він навіть хотів, щоб я знялася в головній ролі, але з певних причин це неможливо. Особисто мені імпонують такі акторки, як Сальма Хаєк, Сандра Буллок, Мілла Йововіч, але я розумію, що до таких зірок мені ще дуже далеко.
Що для вас є абсолютно неприпустимим:● Прийти на виступ непідготовленою● Вкрасти ідею доповіді● Щось пообіцяти та не зробити
Знаєте, все допустимо. До доповідей я ніколи не готуюся заздалегідь, бо це все в моїй голові. Щодо вкрасти ідею - не люблю, коли так кажуть. Я вважаю, що ми всі знаходимось, плюс-мінус, в єдиному інформаційному полі несвідомого, де всі знання вже є і ми торкаємось до них через знання інших людей. Дуже рідко з'являються генії, такі як Ілон Маск чи Да Вінчі, які створюють щось нове, а ми, звичайні люди, надихаємося тим, що вже є у всесвіті.Ми всі інколи щось обіцяємо, щоб здаватися іншим кращими, ніж ми є, але потім не робимо. Я, в міру можливостей, завжди намагаюся виконувати свої обіцянки і це мене дуже стимулює.
Професія психолога вимагає постійного розвитку