Image placeholder

інтерв'ю

СПОЧАТКУ ТРЕБА ЗНАЙТИ СЕБЕ, А ВЖЕ ПОТІМ ДОПОМАГАТИ ІНШИМ

Інтерв'ю з Оленою Адамовою

Illustration

ІНТЕРВ'Ю

Успіх у житті та бізнесі цілком залежить від самої людини

Інтерв'ю з Оленою Адамовою

Олена - психолог-практик, психосоматолог, коуч ICF, кандидатка юридичних наук, доцент, магістр психології, член українських асоціацій НПА та УАПРПП та американської асоціації АРА, корпоративний та командний коуч, міжнародний спікер, медіатор, радіо та телеведуча авторських програм, лекторка із 21-річним стажем, авторка курсів та власних методик, що допомагають людям стати щасливішими, здоровішими та багатшими, знайти любов і сім'ю, і найголовніше — себе.
Про навчання, цікаві проєкти, роботу над собою та способи подолання стресу читайте у нашому інтерв'ю з Оленою Адамовою.

Ваше життя сповнене цікавими проєктами та заходами. Розкажіть, будь ласка, чим ви займаєтесь зараз? Що знаходиться у фокусі вашої уваги?

Чесно кажучи, саме зараз я дуже перенавантажена всім! І у першу чергу навчанням. Вже два роки я вчуся у Львівському психоаналітичному інституті — там кожного тижня достатньо напружений графік, читальні, супервізії, кожен місяць якісь лекції або майстер-класи. Ми два рази на рік очно їздимо до Львова, а решту часу займаємося онлайн. Також я проходжу дворічне навчання в Інституті Валеології Recall Healing (Канада-США-Польща), де вивчаю трансгенераційний підхід у психосоматиці. А ще, вже два роки я навчаюся в Трускавецькому проєкті групової психотерапії. І це вимагає від мене двічі на рік бути присутньою в Трускавці по тижню.
І, нарешті, наче того мені мало, я почала навчання в міжнародному інституті мультимодальної супервізії. Головна перевага цього навчання в тому, що після його закінчення, восени 2026 року, я зможу супервізувати будь-яких психологів, незалежно від методу, в якому вони працюють.
Щодо моїх власних проєктів: я зараз вперше запускаю дев’ятимісячну програму «Переродження» для всіх охочих. Після її проходження, якщо людина буде залучена на 9 місяців у цю програму, гарантую, що вона цілком змінить світогляд, ставлення до себе, до світу, зможе вийти на інший рівень життя. Ця програма створена на базі інструментів, методик, практик, які я напрацювала з 2017 року.
Також я постійно працюю з онкохворими на безкоштовній основі. Крім того, я з перших днів війни безоплатно веду канал «Антипаніка», де кожен, хто потерпає від війни або від ПТСР, може звернутися по допомогу. Дуже багато часу в мене забирають виступи на різних міжнародних і національних конференціях онлайн і офлайн. Я постійно кудись їжджу, літаю, десь виступаю, мене часто запрошують гостею у подкасти відомих і не дуже відомих людей. А ще я викладаю магістрам психологію управління конфліктами в Міжнародному гуманітарному університеті Одеси.
Але головне, що я дружина та мама, і я дуже намагаюся, щоб ця наукова залученість та професійна діяльність не відбирали мене у моїх рідних.
Чому ви стали займатися саме психологією?
Цьому передує моя особиста травматична історія, коли я вже практично здалася, а потім віднайшла в собі ресурс після надважкої депресії, зуміла знайти себе. Крок за кроком я вийшла на психологію, коучинг, стала допомагати іншим людям і, як бачите, ще й стала успішною в цій сфері. Ну а першопочатково я закохана у цивільне право, була юристкою, з 2005 року є кандидаткою юридичних наук, а з 2006 — доценткою цивільного та сімейного міжнародного права.

Сучасні українці зіткнулися з просто неймовірними випробуваннями, перед ними щодня стоять надскладні виклики та випробування. Що можете порадити їм, щоб зберегти здоровий глузд, не втратити себе?
Це дуже глибоке питання. Я саме цим займаюся на своєму каналі «Антипаніка». Щоб не втратити себе, треба тримати кут уваги на тих речах, які становлять цінність для вас в кожному дні. Починаючи з турботи про своє тіло: прокинувся, умився, зробив якісь примітивні фізичні вправи, стрибки, ходьба на місці, будь-що. Я, до прикладу, роблю 108 кроків під час приймання душу.
Це також можуть бути якісь примітивні дихальні практики, медитації, коли ти утримуєш увагу на своєму тілі, стримуєш хід тривожних думок через уяву. Наприклад, що твоя голова – це акваріум, а думки – це різнобарвні рибки. І ти спостерігаєш за тим, як вони плавають, в кожної рибки є назва, колір, своє призначення, якась рибка більша, якась менша, хтось втікає, хтось доганяє. Якщо перемкнутися на споглядання за цими думками, як за рибками, їх легше досліджувати та втримати.
Також важлива робота зі своїми страхами та тривогами. Треба усвідомити, що кожен твій страх тебе захищає від чогось, уявити його як дещо фізичне та запитати в нього, від чого він тебе боронить та стримує.
Іще це постійна, працемістка робота з негативними емоціями, з думками, ставленням до світу, до себе, до того, як ти тут опинився і нащо. Не ЗА що, а саме НАЩО. Це стосується і тих, хто в Україні лишився, і хто змушений був виїхати в інші країни.
Це і робота з негативом з погляду того, що в тілі відбувається, як кожна емоція відчувається, в якому органі, в якій частині тіла вона живе, чи давить в грудях, чи болить в серці, в голові. Як давно в тебе ця емоція? Хто перший у твоєму житті поселив у твоє тіло цю емоцію, що за обставини їй передували? В результаті такої роботи людина розуміє, що ці емоції не через війну, а через якихось конкретних людей, з якими треба примиритися у своїй голові.

Illustration

Це постійна робота над собою — своїм тілом, думками, розумом, а також, бажано, духовністю. Для мене духовність — це не про релігійну приналежність чи молитви з побажаннями смерті ворогам. Це, перш за все, про толерантність до кожної людини, вміння бачити боже благословення й приналежність у кожному, навіть у тих, кого ми сприймаємо як особистих ворогів або ворогів нашої країни. Це про повагу до божої суті в кожній людині. Але це не означає, що ми маємо бути поруч із цими людьми чи пробачати їм їхні жорстокі та нелюдяні вчинки. Йдеться про те, щоб не зациклюватися на них, не витрачати енергію на ненависть, а зосередитися на своїй справі, на любові до рідних і близьких.
Ну і це також допомога близьким, допомога іншим, але без впадання в крайнощі. Адже допомагати треба через надмірний ресурс, а не коштом себе і своїх рідних.

Як раз про це наступне питання, бо зараз багато хто буквально «випалює» себе, працюючи на перемогу країни з останніх сил. Чи це правильно на вашу думку? Чи краще як в літаку — спочатку забезпечити свою безпеку, подумати про власну психіку та здоров’я, а вже потім допомагати іншим?
Як я і казала, допомагати можна лише маючи надлишковий ресурс — фінансовий, фізичний, моральний чи психологічний.
Проблема багатьох волонтерів як раз в тому, що вони працюють із позиції жертви, рятуючи інших (відповідно до трикутника Карпмана: жертва, рятувальник, агресор). Через це вони нерідко агресують проти тих, хто не підтримує їх у волонтерській діяльності, а часом і проти самих отримувачів допомоги, бо ті вимагають підтримки. Важливо розуміти, що допомагати іншим можна лише тоді, коли людина має гармонію з собою, достатній рівень самоповаги, любові до себе. Лише в такому стані вона здатна ділитися ресурсами без виснаження.
Тож, «рятувати» треба спершу себе, потім своїх рідних, а потім вже інших.

На вашу думку, як краще в часи війни та постійної напруги займатися саморозвитком? Чи це взагалі можливо?

Так, можливо, але перш за все треба привести свої думки та тіло у стан здоров'я. Я вище про це трошки вже розкрила. Треба привести до норми свою психіку і фізику, а потім вже займатися додатковим навантаженням у вигляді саморозвитку.

Перш ніж займатися саморозвитком, треба привести свої думки та тіло у стан здоров'я


Illustration

Що, на вашу думку, найважче в роботі психолога?
Найважче в роботі психолога — це пропрацювати власні травми, щоб не переносити їх на клієнтів. Я бачу багато людей, які приходять у цю сферу, сподіваючись знайти відповіді на свої питання й опрацювати власний досвід. Але знання психології не завжди приводять до самозцілення, і тоді такі фахівці, не розібравшись у собі, починають травмувати інших, заплутуючись у перенесеннях, контрперенесеннях та власних проєкціях.
Крім того, ця професія вимагає постійного розвитку. Психологи, як і лікарі чи юристи, не можуть працювати лише на базі того, що вивчили в інституті. Світ постійно змінюється, з’являються нові дослідження, технології, відкриття у нейрофізіології. Ми маємо слідкувати за цими змінами, тримати руку на пульсі науки, людства, штучного інтелекту, використовувати ці знання та прислухатися до інших.

Але найголовніший інструмент психолога — не лише книжкові знання, а емпатія й інтуїція. І, як я бачу, саме з цим у багатьох психологів є проблеми. Відпрацювання емоційного інтелекту, який допомагає розвинути емпатію, інтуїцію та краще розуміти людей, — це, напевно, найважче і водночас найважливіше в цій роботі.

Яку головну пораду ви даєте собі?
Кожного дня я віднаходжу опору в собі через підтримку «я в себе є і я впораюся». Мені здається, що це головне, що кожна людина має віднайти в собі — себе самого та віру в себе.

Ви завжди на публіці, багато виступаєте, спілкуєтесь з людьми. Це важко для вас особисто? Чи ви навпаки підзаряджаєтесь від інших?
Це не важко для мене, зважаючи на мій досвід. По суті, я на «сцені» ще з 2004 року, як викладачка в інституті. І, повірте, бути викладачем значно складніше, ніж виступати на конференціях, де люди свідомо прийшли за знаннями й заплатили за квиток. В аудиторії ж — студенти, які перебувають у підлітковій кризі, постійно чинять опір авторитету й не сприймають викладача як авторитетну фігуру. Особливо, коли ти лише на кілька років старша за них.
Коли я починала, студенти раз за разом випробовували мене на міцність, намагалися довести, що я слабша й менш розумна за них. Я завжди кажу: «свою сцену я відпітніла, відблідла і відпереживала в ті перші 5–7 років», викладаючи цивільне право українською та англійською мовами. Це було страшно, це було важко. Багато разів мене хитало між «та ну його, піду звідси» і «ні, я доведу всім, що я молодець».
Саме тому зараз мені легко виступати на будь-якій сцені. До того ж я повністю в предметі. Для мене сцена — це не просто виступ, а передача практичних знань, якими я володію як практикуючий психолог. Жодного тижня не минає без роботи з клієнтами, зокрема з онкохворими.
Чи підзаряджаюся я від залу? Навпаки. Важливо розуміти механізм публічного виступу. Це стосується будь-кого — спікера, співака, актора. Коли ми виходимо на сцену, відбувається потужний викид дофаміну. А чим більший цей викид, тим глибшою наступного дня буде так звана дофамінова яма.
Так, я ретельно обираю одяг, прикраси, продумую стиль, і кажуть, що він у мене особливий. Але головне, що я завжди пам’ятаю: це я для них, а не вони для мене. Я — провідник користі для інших. Саме так я себе сприймаю.

Illustration

Як вам вдається вести таке активне життя та завжди мати гарний вигляд? Поділіться з нашими читачками своїми б’юті-лайфхаками.
О, дякую за це питання. По-перше, я не палю та не зловживаю алкоголем — проте, можу декілька разів на тиждень випити келих або навіть два вина. (І це, вважаю, погано, але допомагає мені скинути напругу). По-друге, я не фарбуюся, не використовую косметику, окрім як для зйомок і виступів.
Я доглядаю за шкірою, використовуючи лише базові засоби — наприклад, вітамін С і колаген. Антивікові креми не застосовую, натомість віддаю перевагу простим засобам: дитячому крему, крему з ромашкою або тим, які для мене виготовляють косметологи з натуральних олій.
Щодня роблю японський масаж обличчя — він є у відкритому доступі на YouTube. Це масаж усіх м’язових точок, який виконую руками. У душі наношу олію, поєднуючи це з самомасажем. Роблю його один-два рази на день.
Колись прочитала пораду від літніх жінок, які мають гарний вигляд: не вмивати обличчя вранці. Тож я ніколи не лягаю спати, не змивши макіяж і всі забруднення дня, але зранку одразу наношу сироватку або крем. Також стежу за водним балансом.

У харчуванні уникаю свинини, виняток — шашлики на природі. Для сім’ї готую лише домашню курку, індичку або кролика, уникаючи м’яса промислового виробництва. Вживаю м’ясо й рибу щодня, адже в моєму віці важливо отримувати достатню кількість білка. Не можу остаточно визначитися, чи це найкраще рішення, але поки дотримуюся цього підходу.
Додатково приймаю вітаміни та БАДи — тільки після аналізів, щоб розуміти, яких мікроелементів бракує, а яких надлишок. І для себе, і для дітей підбираю вітаміни індивідуально, не використовуючи комплексні препарати. Це можуть бути цинк, вітамін D, калій, омега, артишок, лецитин, селен — усе курсами. Проте важливо ретельно досліджувати інформацію про форми добавок, оскільки не всі вони однаково корисні.
Окрім харчування, важливими для мене є сон та баланс навантажень. Ми багато подорожуємо, часто змінюємо клімат, тому намагаюся стежити за режимом відпочинку. Оптимально для мене спати 8–9 годин. Якщо через надмірну активність не вдається заснути, використовую трав’яні збори для поліпшення сну. Мій чоловік бере на себе ранкові клопоти із дітьми, що дозволяє мені висипатися.
Запорука моєї активності — це те, що я глибоко закохана у своє життя і у свою справу. Це не виснажує, а навпаки, дає сили. Окремо хочу сказати про свого чоловіка, який для мене є підтримкою й натхненням. Його бізнес дозволяє йому подорожувати разом зі мною, бути поруч, і для мене це дуже важливо — прокидатися щоранку поряд із коханою людиною.

Розкажіть про ваші найулюбленіші активності (чи лінивості) для відпочинку
Активності:
● Намагаюсь (бо це потрібно) займатися спортом — віддаю перевагу груповим заняттям з аеробним навантаженням. А от заняття в тренажерці не люблю.● Люблю танці, до повномасштабної війни навіть ходила на парні заняття з тренером в Одесі — у такий спосіб я «вирощувала»свою жіночність.● Дуже люблю ходити пішки — це моя активність, мій спосіб подолання стресу та впорядковування думок. ● Люблю гуляти на природі — це заспокоює.● Люблю бути на сцені.
Щодо лінивостей:
● Обожнюю засмагати.● Люблю дивитися цікаві фільми та серіали.● Обожнюю спати.● Люблю спілкуватися з цікавими людьми.● Люблю хатні справи, але коли це не є системним зобов'язанням. Іще люблю готувати і роблю це щовечора, коли я вдома.● А іще дуже люблю обійматися!

Що вам подобається більше: великі виступи перед публікою чи індивідуальні сесії з клієнтами?

На сцені я почуваюсь як риба у воді, але ще більше люблю працювати з клієнтами, особливо проводити терапію з групами.

Який міф про психологію вас найбільше дратує?

Що це дорого - так, це дійсно дорого, але це набагато дешевше, ніж ті травми, що руйнують життя. Що легше все висловити мамі, подрузі, випадковому попутнику в потязі - ні, це так не працює! Психологи навчаються все життя, щоб мати змогу надавати адекватну кваліфіковану допомогу.Що психолог із дипломом - це гарний психолог. Ні, на жаль.

Якщо про вас колись зніматимуть фільм, яка акторка могла б ідеально вас зіграти?

Тут цікава історія: в мене є друг, режисер, який написав сценарій фільму з моїми важкими кейсами і там дещо вплетено моє життя. Він навіть хотів, щоб я знялася в головній ролі, але з певних причин це неможливо. Особисто мені імпонують такі акторки, як Сальма Хаєк, Сандра Буллок, Мілла Йововіч, але я розумію, що до таких зірок мені ще дуже далеко.

Що для вас є абсолютно неприпустимим:● Прийти на виступ непідготовленою● Вкрасти ідею доповіді● Щось пообіцяти та не зробити

Знаєте, все допустимо. До доповідей я ніколи не готуюся заздалегідь, бо це все в моїй голові. Щодо вкрасти ідею - не люблю, коли так кажуть. Я вважаю, що ми всі знаходимось, плюс-мінус, в єдиному інформаційному полі несвідомого, де всі знання вже є і ми торкаємось до них через знання інших людей. Дуже рідко з'являються генії, такі як Ілон Маск чи Да Вінчі, які створюють щось нове, а ми, звичайні люди, надихаємося тим, що вже є у всесвіті.Ми всі інколи щось обіцяємо, щоб здаватися іншим кращими, ніж ми є, але потім не робимо. Я, в міру можливостей, завжди намагаюся виконувати свої обіцянки і це мене дуже стимулює.

Професія психолога вимагає постійного розвитку


  • Illustration

    Матеріал підготувала Лада Коваленко

Найближчі заходи

Illustration

Superwoman | Київ

● 24+ спікерів● 700+ учасниць ● Mercure Congress

Illustration

Superwoman | варшава

● 12+ спікерів● 300+ учасниць ● Centrum Kreatywności Targowa

Illustration

Superwoman | одеса

● 12+ спікерів● 300+ учасниць ● Bristol Hotel

Illustration

Superwoman | вінниця

● 12+ спікерів● 300+ учасниць ● Mont Blank