Image placeholder

інтерв'ю

Діяти, навіть маленькими кроками - це найважливіше!

Інтерв'ю з Яніною Ольховською

Illustration

ІНТЕРВ'Ю

Діяти, навіть маленькими кроками - це найважливіше!

Інтерв'ю з Яніною Ольховською

Яніна - директорка з комунікацій, корпоративної соціальної відповідальності та залученості UKRSIBBANK BNP Paribas Group, досвідчена керівниця стратегічних функцій з багаторічним досвідом роботи в роздрібному та банківському секторі, яка працює в банківській сфері понад 12 років. Вона також є експерткою з впровадження сталого розвитку, корпоративної комунікації та HR практик.
Про виклики війни, підтримку жіночого лідерства та вміння знаходити ресурси й можливості у найскладніші часи — читайте в нашій розмові з Яніною Ольховською.

Розкажіть, будь ласка, в кількох словах, що таке корпоративна соціальна відповідальність і чому такий підхід важливо впроваджувати у сучасному бізнесі?

Корпоративна соціальна відповідальність і сталий розвиток є нашими персональними та професійними обов’язками, які гарантують, що ми зможемо передати нашу країну та довкілля наступним поколінням у належному стані. Як фінансовий партнер, UKRSIBBANK BNP Paribas Group дотримується інвестиційної політики відповідального соціального та екологічного фінансування, етичної ділової практики та підтримки різноманітності та інклюзії. Ми залучаємо нашу команду та партнерів до соціально значущих проєктів, які поділяють цінності сталого розвитку.
Водночас ми усвідомлюємо величезні виклики, з якими стикаємося. Ми живемо і працюємо в надзвичайно важкий час через війну, яка має руйнівні наслідки для суспільства, держави, економіки та довкілля. Зокрема, для нашого довкілля це означає мільйони тонн викидів CO2, спалені ліси та забруднені території. Для суспільства це зруйнована інфраструктура, яку необхідно належно відновити. Щоб бути ефективними, ці рішення мають бути сталими.

Щобільше, ті, хто підтримує Україну, очікують від нас дотримання цінностей і впровадження тих самих практик, що й розвинений світ. Сталий розвиток і ESG є невіддільними частинами цього. Ми всі маємо працювати над питаннями збереження довкілля, дбайливого використання ресурсів, рівності прав людини та майбутнього нашої планети. Я переконана, що майбутнє України передбачає інтеграцію ESG у всі сектори економіки.

Що змінилось у вашій роботі під час війни? З якими викликами довелося зустрітися?
Війна змінила усіх нас, це стосується не стільки роботи, скільки поглядів на життя та думок про майбутнє. Аналізуючи ці майже три роки жаху, я скажу так: зараз ми маємо бути готовими до всього. У своїй щоденній роботі, коли виникає будь-яке питання, я завжди питаю себе: Що залежить від мене? Що я можу зробити? Коли я можу це виправити? Тому що завжди, коли постає питання, знайдеться і відповідь. Завжди.
Спочатку повномасштабної війни перше, з чим довелося зіштовхнутися на кризовому комітеті 24 лютого, це безпека наших співробітників. Маємо команду з 5000 осіб, яка обслуговує 2 млн клієнтів по всій Україні. Багато наших колег були у містах та громадах, які зазнали наступу та обстрілів. Ми вивозили їх до безпечних місць, надавали житло, а колеги за кордоном зустрічали наших співробітників і допомагали їм. Водночас ми думали про безперебійну роботу банку та наших клієнтів і партнерів.

Illustration

Якщо говорити про персональні виклики, то за ці роки ми зіштовхнулися з певними ментальними труднощами. Мені іноді важко усміхатися й мотивувати людей. Але це потрібно робити. Це і є моя соціальна відповідальність перед командою: запитувати, підтримувати й надихати. Базові функції керівника ніхто не скасовував.

Над якими проєктами ви працюєте зараз? Чому приділяєте найбільше часу?

Ця осінь насправді дуже насичена подіями для банку і для мене особисто. Я відвідала різні конференції та форуми, де, звичайно ж, розповідала про важливість сталого розвитку та про підтримку жіноцтва.
Зараз ми активно впроваджуємо платформу реальних дій для ветеранів та ветеранок, захисників та захисниць «We’re рroud». Водночас підтримуємо багато проєктів, спрямованих на розвиток підприємництва. Зокрема, реалізуємо потужну програму «Women in business».
Як фінансовий партнер ми бачимо, як активні підприємиці роблять свій внесок у сталий розвиток та відновлення економіки нашої країни: вони забезпечують робочі місця та сплачують податки, підтримують соціально важливі проєкти громади. При цьому за статистикою, жінки у бізнесі більш уразливі. Саме тому банк прагне підтримати «Жінок у Бізнесі» у реалізації їх бізнес-планів та амбіцій, тож заохочує їх створювати та розвивати бізнес, розкривати підприємницький потенціал. Ми запрошуємо їх на менторські семінари, долучаємося до ініціатив партнерів, та пропонуємо особливі умови обслуговування. Все це допомагає жінкам сміливіше робити перші кроки в бізнесі, а також розвивати свою справу, виводити її на новий рівень прибутку.
Програма «Women in business» зосереджена на наступних напрямках:
● інформаційна та консультаційна підтримка жінок підприємиць - серія навчальних та практичних семінарів та відео консультацій від експертів банку;● партнерство з бізнес-асоціаціями та жіночими спільнотами для підтримки, натхнення та мотивації розвитку;● створення спеціальної пропозиції в рамках банківського обслуговування для щоденних потреб у бізнесі;● створення нетворгінкової платформи для однодумців – жінок у бізнесі.
Крім того, як активний учасник суспільства ми підтримуємо благодійні проєкти. Зокрема задонатили майже 60 млн грн через фандрейзингову платформу UNITED 24 на закупівлю машин швидкої медичної допомоги. А зараз триває щорічна ініціатива «Срібна монетка», в якій ми спільно з ВБО «Даун синдром» та нашими клієнтами збираємо кошти на потреби українців із синдромом Дауна, щоб допомогти їм досягнути власних перемог у розвитку. Долучитися може кожен через донат в інтернет-банкінгу UKRSIB online.

Чи актуальне зараз відкриття власної справи? Моя відповідь однозначна – так!


В одному з ваших інтерв’ю прочитала, що ви вважаєте жінок рушійною силою нашої економіки зараз. А якими є особливості жіночого лідерства? Чи вважаєте, що за час війни жінки стали сильнішими?

Жінки дуже відповідально ставляться до майбутнього. Є такі дані, що кожного дня вони приймають понад 30 000 рішень, уявіть собі. От вони такі тендітні ззовні, але сильні всередині, бо багато хто перейняв на себе ведення бізнесу чоловіків, які захищають країну. Їх не зупинило, що це металургія, енергетика чи СТО. І вони прекрасно справляються.
Ще одна така особливість жіночого лідерства – це здатність до адаптації, чутливість до змін і вміння брати на себе відповідальність. Жінки прагнуть балансувати між професійною діяльністю та соціальною відповідальністю і водночас зіштовхуються зі складнощами, пов'язаними з упередженим ставленням і сумнівами щодо власної кваліфікації. Але вони продовжують розвиватися і рухати суспільство вперед. У результаті, з кожним роком зростає кількість лідерок, здатних ефективно вирішувати складні питання в умовах постійних викликів.
Про їхню мужність говорять і цифри: за даним Опендатабот у січні-серпні 2024 року українці відкрили 193 000 нових ФОПів, з яких 59% – жінки. Це на 3% більше ніж за попередній рік, що вказує на потенціал українок до розвитку. Найбільш популярними сферами стали роздрібна та гуртова торгівля, сфера послуг, гуртові продажі та ІТ. Вони й тепер, попри всі негаразди та труднощі забезпечують робочі місця та сплачують податки, підтримують соціально важливі проєкти громади.
Що це, як не показник сили?!

Illustration

Що можете порадити тим жінкам, хто лише планує відкривати власну справу: чи на часі це зараз?
Я завжди кажу на всіх зустрічах, конференціях: «Розвивайтеся, а ми будемо поруч, щоб підтримати та допомогти». Я ж бачу в їхніх очах, як вони прагнуть розвиватися, але оця невпевненість змушує пригальмовувати. Їм не вистачає впевненості у своїх силах.
Які б опитування ми не проводили, завжди є такий аспект: от би заручитися надійною підтримкою. Тож саме це й робить UKRSIBBANK — підтримує.
Чи актуальне відкриття власної справи? Моя відповідь однозначна – так! Ба більше, вона ґрунтується на словах жінок, які говорять, що саме війна і стала каталізатором до розвитку і в умовах сьогодення їхній потенціал став ще більшим. До речі, здебільшого жінки хочуть будувати свій бізнес на сталих засадах, що ми завжди охоче підтримуємо.

Illustration

Чи згодні, що наш світ є патріархальним? Чи вважаєте, що чоловікам легше «пробитися», особливо в бізнесі? Чи відчували колись сексистське або зневажливе ставлення з боку бізнес-партнерів?
З одного боку, краще за все про це скаже показник гендерної рівності у світі – 68%. І досі 40% людей у світі вважають, що є різниця між чоловічим та жіночим мозком, хоча і доведено, що це не так. В Україні ж ми маємо позитивні результати: за минулий рік гендерна рівність зросла аж на 6% і це гарна тенденція.
Однак, світ досі залишається патріархальним у багатьох аспектах, і чоловіки часто мають більше можливостей для розвитку в бізнесі. Це правда, адже і досі існує розподіл обов’язків на жіночі та чоловічі ролі. Також на це впливає упереджене ставлення, обмежений доступ до фінансових ресурсів і нерівність у розподілі домашніх обов’язків. От, наприклад, маємо такі дані з дослідження, яке провела компанія «Градус». 18,6% – така різниця у зарплаті чоловіка та жінки у 2021 році. До прикладу, якщо чоловік отримує 1000 грн, то жінка отримує 816 грн. Тільки через те, що жінкам платять меншу зарплату, в цілому за своє життя 6,5 років жінки працюють безкоштовно.
Серед причин розриву в оплаті праці:
● нерівномірний розподіл обов’язків між чоловіками та жінками;● гендерні стереотипи щодо професій;● недосконале і застаріле законодавство про працю.
В банку мені пощастило, адже я не відчувала ні фізичного, ні морального тиску чи упередженого ставлення. Але знаю, що ситуації бувають різні. За даними «Градусу» за 2024 рік 35% жінок проживали такі ситуації та не повідомляли про це керівництву. Серед причин, побоювання, що скаргу не сприймуть серйозно та відчуття того, що поведінка недостатня для скарги. Є непевність в тому, що неналежна поведінка будь-якого рівня — це достатній привід для того, щоб піти до керівництва та обговорити це питання. Ну і не скаржитися – типова поведінка для українок загалом. Навіть опитування серед мігрантів у Німеччині показало, що люди не скаржаться. Над цим треба працювати на рівні ідеї зміни поведінки.
Вважаю, що успіх жінки в бізнесі — це не лише особисте досягнення, а й внесок у руйнування гендерних бар’єрів.
Багатьом українцям страшно, важко запланувати щось навіть на кілька тижнів наперед. Як, на вашу думку, чи можна планувати щось в стратегічному плані під час війни? Як зважитись не лише планувати, але й діяти?
Сьогодні особливо важливо єднатися та робити свій внесок у відбудову країни. Бо коли, якщо не зараз, подумати про майбутнє для наших дітей? Ми хочемо, аби вони зростали в мирній, прогресивній країні, і це вимагає змін уже сьогодні.
Уже рік у нас триває іміджева кампанія «Україна – місце для планів» і ми дійсно віримо в це. Переконатися у правдивості цього твердження ми змогли і на другому Sustainable business forum, який провели минулого місяця. Тут наші партнери, клієнти та однодумці ділилися ідеями щодо сталої відбудови України, знайомили зі своїми здобутками в цьому напрямку і це не може не надихати. І, якщо говорити про жінок, про наших підприємниць, то навіть у війну вони не бояться відкривати бізнеси, очолювати компанії, бо саме бажання зробити свій внесок у майбутнє мотивує їх планувати та втілювати ці плани.
Зазначу, що під час війни стратегічне планування стає більш гнучким. Замість довгострокових проєктів варто створювати сценарії розвитку подій із можливістю коригувань. Найважливіше — це діяти, хоч і маленькими кроками. Навіть у хаосі війни можна знайти ресурси та можливості, якщо зосередитися на конкретних завданнях і не боятися ризику.

Illustration

Розкажіть трохи про себе: як при такому активному способі життя, постійній участі у різноманітних форумах, зустрічах, ви знаходите час для себе? Як підзаряджаєтесь? Моя особиста порада — знайти своє місце сили. Або людей, які зможуть нас підтримати й надати нам сил. Для мене таке місце — це наш дім. Де б я не була, повертаюсь додому й відчуваю підтримку рідних людей і силу рідних стін.
Якою та де ви бачите себе за 10 років?
Cтильною, енергійною, залученою до цікавих проєктів, пов’язаних з професійним розвитком!

БЛІЦПИТАННЯ

Топ-5 ваших особистих активностей (лінивостей) для відпочинку

● Фітнес● Цікаві пригодницькі фільми та серіали● Мої кицюні● Кохання● Шопінг

Яку пору року полюбляєте найбільше?

Травень-червень

Назвіть вашу найулюбленішу страву?

Курка табака

Якщо про вас колись зніматимуть фільм, який актор міг би ідеально вас зіграти (на вашу думку)?

Маріон Котіяр

Від чого ви не змогли б відмовитись нізащо в світі?● Гарячий душ● Смартфон● Власна кар’єра

Від коханого. Без решти можна прожити)

Вважаю, що успіх жінки в бізнесі — це не лише особисте досягнення, а й внесок у руйнування гендерних бар’єрів.


  • Illustration

    Матеріал підготувала Лада Коваленко

Найближчі заходи

Illustration

Superwoman | Київ

● 24+ спікерів● 700+ учасниць ● Mercure Congress

Illustration

Superwoman | варшава

● 12+ спікерів● 300+ учасниць ● Centrum Kreatywności Targowa

Illustration

Superwoman | одеса

● 12+ спікерів● 300+ учасниць ● Bristol Hotel

Illustration

Superwoman | вінниця

● 12+ спікерів● 300+ учасниць ● Mont Blank